Rate this post

آرزوی اکثر دانشجویان ایرانی ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های معتبر جهان است. از این رو همواره در طول تحصیل خود در ایران تلاش می کنند تا بتوانند شرایط و پارامترهای لازم برای پذیرش را به دست آورند. برای اینکه بتوانند پذیرش بگیرند لازم است با دانشگاه مقصد مکاتبات خود را شروع کنند و اگر به زبان انگلیسی خیلی تسلط نداشته باشند ممکن است دچار مشکل شوند. شاید کمک گرفتن از یک سایت ترجمه تخصصی خوب نظیر ترنسیس که تجربه زیادی در این زمینه دارد بتواند مسیر دستیابی به این آرزو را برای دانشجویان تسهیل کند. این نکته را مد نظر داشته باشید که اگر بتوانید یک پرزنت خوب از خود داشته باشید احتمال پذیرش شما قطعا بالاتر خواهد رفت، لذا بدیهیست صرف هزینه اندک برای سفارش ترجمه در خصوص مکاتبه با دانشگاه مقصد، به موفقیت هایی که قرار است پس از تحصیل در این دانشگاه به دست بیاورید، قطعا می ارزد.

لازم است بدانید هر دانشگاهی در خارج از ایران ارزش تحصیل ندارند، چه بسیارند افرادی که در چنین دانشگاه هایی تحصیل کرده و پس از بازگشت به ایران متوجه شده اند که مدرک آنها مورد تأیید وزارت علوم نبوده  و در این مدت تنها آب در هاون کوبیده اند. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم برترین دانشگاه ها و دانشکده های  فنی جهان را معرفی کنیم تا بتواند راهگشای شما در برنامه ریزی و انتخاب برای ادامه تحصیل در خارج از کشور باشد.

چندی پیش فهرست رتبه بندی موضوعی دانشگاه های جهان  توسط QS منتشر شد که پنج حوزه مختلف از علوم مهندسی شامل شیمی، عمران و سازه، برق، مکانیک و معدن را در بر می گرفت. پارامتر های انتخاب این دانشگاه ها  نیز شامل ارزیابی دانشجویان، شهرت آکادمیک، ضریب تحقیقات و دیگر عوامل می شد.

فهرست ۱۰ دانشگاه برتر حوزه مهندسی و فناوری

رتبه نام موسسه مکان
۱ انستیتو فناوری ماساچوست (MIT) ایالات متحده
۲ دانشگاه استنفورد ایالات متحده
۳ دانشگاه کمبریج بریتانیا
۴ دانشگاه فنی نایانگ سنگاپور
۵ انستیتو فناوری فدرال سوئیس – ETH زوریخ سوئیس
۶ کالج سلطنتی لندن بریتانیا
۷ دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) سنگاپور
۸ دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB) ایالات متحده
۹ دانشگاه آکسفورد بریتانیا
۱۰ دانشگاه تسینگهوا چین

 

امسال نیز دانشگاه MIT برای پنجمین سال متوالی در صدر دانشگاه های فعال در حوزه مهندسی و فناوری قرار گرفته است. نام این دانشگاه با ۸۷ برنده جایزه نوبل و نیز انبوهی از فارغ التحصیلان موفق هم چون باز آلدرین گره خورده است. هم چنین سه دانشگاه از بریتانیا نیز در فهرست ده دانشگاه برتر در این زمینه خودنمایی می کند که از این میان دانشگاه کمبریج با رتبه ۴، بالاترین جایگاه را به خود اختصاص داده است، در عین حال دو موسسه اصلی آموزشی سنگاپور نیز در این جدول حضور دارند.

 

برترین دانشگاه ها در زمینه مهندسی شیمی

بر اساس رتبه بندی جهانی موضوعی QS در سال ۲۰۱۷

رتبه نام موسسه مکان
۱ انستیتو فناوری ماساچوست (MIT) ایالات متحده
۲ دانشگاه استنفورد ایالات متحده
۳ دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB) ایالات متحده
۴ دانشگاه کمبریج بریتانیا
۵ انستیتو فناوری کالیفرنیا (Caltech) ایالات متحده

 

امسال تعداد دانشگاه ها در رتبه بندی دانشکده های مهندسی شیمی از ۲۰۰ به ۳۰۰ مورد افزایش یافته است که در این میان ایالات متحده ۷۳ جایگاه را از آن خود کرده است. کشور چین با ۲۷ نماینده از این حیث جایگاه دوم را به خود اختصاص داده که در این میان دانشگاه تسینگهوا با رتبه ۱۱ (و با رشد نسبت به رتبه پانزدهم در سال گذشته) برترین جایگاه را میان دانشگاه های این کشور کسب نموده است.

کره جنوبی نیز عملکرد خوبی در این میان داشته و ۱۹ دانشکده برتر از این فهرست مربوط به این کشور هستند که در این میان ۵ دانشگاه نیز در میان ۵۰ رتبه برتر قرار دارند. یکی دیگر از کشورهای قدرتمند آسیایی در فهرست دانشگاه های برتر در زمینه مهندسی شیمی، کشور ژاپن با ۱۵ نماینده است که دو دانشگاه نیز در این میان در میان ۱۰ رتبه برتر جای گرفته اند – دانشگاه کیوتو (رتبه ششم) و دانشگاه توکیو (رتبه دهم).

دیدگاهتان را بنویسید