دانشمندان

برادران رایت که بودند و چه کردند؟

برادران رایت

در سال‌هایی که مردم اصلا فکر نمی‌کردند یک روز بتوانند پرواز کنند، برادران رایت با پشتکاری مثال‌زدنی سال‌ها تحقیق و پیگیری کردند تا رویای پرواز بشر به حقیقت بپیوندد. برادران رایت یعنی ارویل و ویلبر دوقلو نبودند، اما دو برادر جدانشدنی بودند، آن‌ها همیشه در کنار هم پیش رفتند و با اختراع هواپیمایی به‌عنوان اولین نسل از هواپیمای امروزی، نام خود را برای همیشه در تاریخ ماندگار کردند. داستان برادران رایت گواهی بر نوآوری، پشتکار و روح تسلیم‌ناپذیر اکتشاف انسان است. این دو برادر آمریکایی که در اواخر قرن نوزدهم به دنیا آمدند، با دستیابی به یکی از مهم‌ترین نقاط عطف بشریت – اختراع و پرواز موفقیت‌آمیز اولین هواپیمای قدرتمند، کنترل‌شده و پایدار در جهان – مسیر تاریخ را برای همیشه تغییر دادند. در این مطلب درباره این که برادران رایت چه کسانی بودند، چگونه هواپیما ساختند و چه دستاوردهای دیگری داشتند، توضیح می‌دهیم.

سال‌های اولیه‌ی زندگی برادران رایت

ویلبر رایت (1867-1912):

ویلبر رایت، برادر بزرگتر، در ۱۶ آوریل ۱۸۶۷ در میلویل، ایندیانا به دنیا آمد. خانواده او بعدا به دیتون، اوهایو نقل مکان کردند، جایی که او در کنار برادر کوچکترش، ارویل، بزرگ شد. علیرغم این که ویلبر در دوران کودکی خود با چندین مشکل پزشکی و سلامتی دست و پنجه نرم می‌کرد، اما از نظر تحصیلی عالی بود. مثل بسیاری دیگر از دانشمندان و مخترعین تاریخ که از کودکی تفاوت خود را نشان می‌دادند و بااستعداد بودند، علاقه شدید او به مکانیک و مهندسی از سنین پایین ظاهر شد.

یک نکته جالب دیگر درباره برادران رایت این است که این دو با وجود تحصیل در دبیرستان هرگز نتوانستند دیپلم بگیرند و تحصیلات‌شان را به پایان برسانند. مثلا ویلبر به دلیل مهاجرت ناگهانی و نقل مکان نتوانسته بود مدرک دیپلم خود را دریافت کند، اما این مدرک حدود ۸۲ سال بعد از مرگش در سال ۱۹۹۴ به او اعطا شد!

ارویل رایت (1871-1948):

ارویل رایت، متولد ۱۹ اوت ۱۸۷۱، در دیتون، اوهایو بود و مثل برادرش اشتیاق به نوآوری داشت. مانند ویلبر، ارویل از دوران کودکی استعداد خود را در ساخت، صنعتگری و مهندسی نشان داد. خانواده رایت از فعالیت‌های پسران خود حمایت می‌کردند و پدرشان، میلتون رایت که اسقف کلیسا بود، عشق به یادگیری را در فرزندانش تشویق می‌کرد. ارویل و ویلبر در خانواده‌ای نسبتا پرجمعیت (۹ نفره) زندگی می‌کردند، اما همیشه پشتیبانی خانواده را داشتند.

برادران رایت که بودند

دوچرخه‌سازی برادران رایت

معمولا همه ارویل و ویلبر رایت را با اختراع هواپیما می‌شناسند، اما برادران رایت با دوچرخه هم سر و کار داشتند. ماجرا از این‌جا شروع شد که در اواخر قرن نوزدهم، شوق دوچرخه‌سواری سراسر آمریکا را فرا گرفت و این دو برادر فرصتی به دست آوردند تا مهارت‌های مکانیکی خود را هدایت کنند.

در سال ۱۸۹۲، آن‌ها یک فروشگاه فروش و تعمیر دوچرخه در دیتون به نام Wright Cycle Company افتتاح کردند. کار تعمیر و فروش دوچرخه‌ی این برادران به قدری رشد کرد و رونق گرفت که در سال ۱۸۹۶ با برند و نام تجاری خودشان تولید دوچرخه را آغاز کردند. چندین سال فعالیت برادران رایت با دوچرخه این باور را در آن‌ها تقویت کرد که وسایل نقلیه ناپایدار مثل ماشین پرنده را می‌توان متعادل و کنترل کرد. این سرمایه‌گذاری نه تنها منبع درآمدی برای آن‌ها فراهم کرد، بلکه مهارت‌های آن‌ها را در مکانیک و مهندسی تقویت کرد، مهارت‌هایی که بعدا در فعالیت های هوانوردی برای آن‌ها بسیار ارزشمند بود.

علاقه به پرواز از دوران کودکی

شیفتگی برادران رایت به پرواز را می‌توان در دوران کودکی آن‌ها جست‌وجو کرد. این برادران با الهام از اقدامات و کارهای پیشگامان اولیه هوانوردی، مانند اتو لیلینتال که تحقیقات گسترده‌ای درباره گلایدرها و آیرودینامیک انجام داده بود، به مطالعه هوانوردی پرداختند. یکی دیگر از چهره‌های تاثیرگذار در زندگی برادران رایت، اکتاو چانوت، مهندس عمران و علاقه‌مند به هوانوردی بود. چانوت بینش و راهنمایی‌های ارزشمندی را در اختیار این برادران قرار داد. آن‌ها با چانوت مکاتبه کردند، به تبادل نظر پرداختند و از تجربیات او در مهندسی هوانوردی بهره بردند. همکاری با چانوت نقش مهمی در شکل دادن به درک برادران رایت از دینامیک پرواز و کنترل داشت.

برادران رایت عمدتا در زمینه هوانوردی خودآموخته بودند و هر چیزی که می‌خواستند را با تحقیق یاد گرفتند. آنها ادبیات و اصطلاحات مربوط به هوانوردی را یاد گرفتند و آثار دانشمندان و مهندسان برجسته زمان خود را مطالعه کردند. همین کنجکاوی و اراده سیری‌ناپذیر آن‌ها برای یادگیری، آن‌ها را در مسیر کاوش و آزمایش مداوم قرار می‌داد.

بیشتر بخوانید: تسلا هم یکی دیگر از دانشمندانی بود که از همان کودکی علاقه به علم و استعداد خود را نشان داده بودند. با مطالعه‌ی بیوگرافی نیکولا تسلا متوجه این موضوع می‌شوید.

تحقیقات هوانوردی با الهام از پرواز پرندگان

برادران رایت پرندگان را در حال پرواز مشاهده کردند و به ظرافت و کارایی حرکات بال پرندگان پی بردند. آن‌ها نحوه تنظیم سطح بال‌های پرندگان را برای حفظ تعادل و کنترل مطالعه کردند. این مشاهدات برادران را برانگیخت تا اهمیت سطوح کنترلی را در دستیابی به پرواز پایدار و کنترل‌شده در نظر بگیرند و در آزمایشات خود لحاظ کنند.

آزمایش با بادبادک‌ها و گلایدرها

برادران رایت قبل از اقدام به پرواز با هواپیمای موتوردار، آزمایش‌های گسترده‌ای با بادبادک‌ها و گلایدرها انجام دادند. این آزمایش‌ها به آن‌ها اجازه داد تا درک و دانش خود را از آیرودینامیک و کنترل، تست و اصلاح کنند. آن‌ها مجموعه‌ای از گلایدرها را ساختند و به پرواز درآوردند و به تدریج طرح‌های خود را بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده از هر پرواز آزمایشی، بهبود بخشیدند. این آزمایشات اولیه زمینه را برای توسعه هواپیماهای موتوردار برادران رایت فراهم کرد.

برادران رایت چگونه هواپیما ساختند؟

علاقه‌ای که این دو برادر به پرواز داشتند، صرفا نظری نبود. در حقیقت این یک جست‌وجوی تجربی و عملی بود که با اشتیاق به اکتشاف و میل عمیق برای فهمیدن اسرار آسمان‌ها تقویت می‌شد. تعهد آن‌ها به درک اصول اساسی پرواز، همراه با رویکرد عملی آن‌ها به آزمایش، زمینه را برای دستاورد تاریخی در کیتی هاوک در سال ۱۹۰۳ فراهم کرد، لحظه‌ای که آرزوی پرواز انسان به واقعیت تبدیل شد. در واقع برادران رایت با استفاده از دانش به‌ دست آمده از آزمایش‌های گلایدر خود، تصمیم گرفتند تا یک هواپیمای موتوردار بسازند. آن‌ها موتور سبک وزن خود را طراحی کردند و ساختند و برای آن ساختار دوباله در نظر گرفتند. در ۱۷ دسامبر ۱۹۰۳، در نزدیکی کیتی هاوک، برادران رایت به یک نقطه عطف به‌یادماندنی دست یافتند – اولین پرواز کنترل‌شده، پایدار و با قدرت، آن هم چهار بار پرواز.

این هواپیما که به رایت فلایر معروف است، مسافت ۱۲۰ فوتی را در ۱۲ ثانیه طی کرد و در کنترل ارویل بود. این دستاورد تاریخی، آغاز هوانوردی مدرن را رقم زد و دری را به روی امکانات بی حد و حصر برای سفر و اکتشاف انسان باز کرد.

اختراع هواپیما

مشکلات و چالش‌های برادران رایت

برادران رایت علی‌رغم موفقیت پیشگامانه خود، در ابتدا با بدبینی و ناباوری جوامع علمی و هوانوردی مواجه شدند. در این میان رسانه‌ها هم تهمت‌های زیادی به این دو برادر زده بودند و فکر می‌کردند برادران رایت درباره اختراع خود اغراق و بزرگنمایی می‌کنند و حتی دروغ می‌گویند. تا سال‌ها این دو برادر برای این که حق اختراع بگیرند و فعالیت خود را قانونی پیش ببرند، تلاش و مذاکره زیادی کردند و چندین سال طول کشید تا اهمیت موفقیت آن‌ها به طور گسترده مورد تایید قرار گیرد.

در این راستا ویلبر و ارویل به اصلاح طرح‌های خود و انجام پروازهای بیشتر ادامه دادند و عملی بودن اختراع خود را نشان دادند. مثلا در سال ۱۹۰۵، آن‌ها یک سری پروازهای موفقیت‌آمیز را در دیتون، اوهایو انجام دادند و مسافتی تا ۲۴ مایل را طی کردند. این پروازها داده‌های ارزشمندی را ارائه کردند که به توسعه مداوم فناوری هوانوردی کمک کرد. تعهد برادران رایت به صحت و دقت علمی، آن‌ها را در دورانی متمایز کرد که هوانوردی هنوز تا حد زیادی آزمایشی بود.

میراث ماندگار برادران رایت

میراث برادران رایت بسیار فراتر از اختراع هواپیما و پرواز تاریخی آن‌ها در کیتی هاوک است. کمک‌های آن‌ها به هوانوردی شامل توسعه یک سیستم کنترل سه محوره، مفهوم تونل باد برای آزمایش آیرودینامیکی و ایجاد اولین مدرسه آموزشی پرواز غیرنظامی است. این نوآوری‌ها پایه و اساس پیشرفت‌های سریع هوانوردی را پس از آن ایجاد کرد. زندگی ویلبر رایت در سال ۱۹۱۲ به‌طور غم‌انگیزی به دلیل تب حصبه به پایان رسید، درست زمانی که جهان شروع به درک تاثیر دستاوردهای آن‌ها کرده بود. ارویل به کمک به صنعت هوانوردی ادامه داد و در هیئت‌ها و کمیته‌های مختلف هوانوردی خدمت کرد. او در سال ۱۹۱۵ شرکت رایت را فروخت، اما تا زمان مرگش در سال ۱۹۴۸ در هوانوردی فعال بود. در ضمن ۱۷ دسامبر به‌عنوان روز برادران رایت در ایالات متحده شناخته می‌شود و آن را جشن می‌گیرند.

سخن پایانی

سفر برادران رایت از مکانیک دوچرخه تا پیشگامان هوانوردی، داستان قابل‌توجهی از نبوغ، اراده و پیگیری رویایی به ظاهر غیرممکن است. تعهد بی‌وقفه آن‌ها به درک اصول پرواز و رویکرد عملی آن‌ها به آزمایش، راه را برای عصر هوانوردی هموار کرد. دستاوردهای پیشگامانه برادران رایت، حمل و نقل را متحول کرد و آغاز عصر هوانوردی بود. در ضمن فداکاری، تفکر نوآورانه و آزمایش‌های دقیق آن‌ها همچنان الهام‌بخش مهندسین و هوانوردان نسل‌های بعد بود. میراث آن‌ها در هر هواپیمایی که آسمان را زیبا و حمل و نقل را آسان و سریع می‌کند، زنده می‌ماند و ظرفیت انسان را برای تبدیل ناممکن به ممکن و همچنین تبدیل رویاها به واقعیت به ما یادآوری می‌کند.

در این مطلب بررسی کردیم که برادران رایت که بودند و بیوگرافی برادران رایت را توضیح دادیم. اگر باز هم سوالی در این مورد دارید، می‌توانید از ما بپرسید. در ضمن بهترین کتاب علمی کودک و نوجوان را می‌توانید برای فرزندان کنجکاو خود از انتشارات هفت و نیم تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *